opinion
Náš středověk
V Dětenicích mají středověkou krčmu. Scházejí se tam zábavychtiví z celé republiky. Na zemi leží úhledně rozházená stébla slámy, číšníci jsou stylizovaně neurvalí, jídlo se vybírá ze „žrádelníku“, a u večeře se přispívá na decentně lascivní představení mezi stoly, jehož se účastní i vybraní hosté. Je to taková nevinná zábava v rámci předpisů schválených okresním hygienikem.
Náš středověk. Lidové Noviny. 2009.Za Saddáma a Hitlera
Při příležitosti nadcházejícího stažení posledních britských vojáků z Iráku se v Británii opět ozývá volání po veřejném přezkoumání důvodů pro účast na této „americké“ válce. Samo o sobě to není nic až tak zajímavého, ale zarazilo mě, jak konzistentně i odpůrci války začínají slovy: „Jsem rád(a), že je Saddám pryč, ale ...“. Důvod, proč je daná osoba ze Saddámovy absence štěstím bez sebe, znějí většinou „byl to diktátor“, „použil chemické zbraně proti vlastním lidem“, „vedl policejní stát“, nebo dokonce „během své vlády zabil 200 lidí denně“.
Za Saddáma a Hitlera. Lidové Noviny. 2009.Věřme politikům
Lidová moudrost nám praví, že politici jsou neschopní, že se jim nedá věřit a že se přinejlepším na nás jen přiživují a přinejhorším nám svou zkorumpovaností působí více škody než užitku. Politika, říká se tautologicky, přitahuje jen určité typy lidí, kteří nejsou k ničemu dobří. Média, jimž také lidová moudrost často nemůže přijít na jméno, se pak často snaží zvyšovat svůj vliv obecnými útoky na politiky. To, co víme o psychologii, sociologii a historii lidského chování, se ale s lidovou moudrostí příliš neshoduje. Ostatně i trochu hlubší zamyšlení by nás mělo zarazit.
Věřme politikům. Lidové Noviny. 2009.Milujte se a nemnožte se
Před časem jsem se někde dočetl, že nám prý už zase stoupá porodnost. Pro mnohé to je zpráva dobrá.
Milujte se a nemnožte se. Britské Listy. 2003.Úhly pohledu a střet civilizací
„Irák potřebuje dostat příležitost vrátit se mezi civilizované země, kam ještě nedávno patřil,“ řekl v jednom rozhovoru pro BBC stínový ministr zahraničí Michael Ancram. Podobně invazi Iráku interpretují mnozí další, ať už se řadí mezi její zastánce nebo odpůrce.
Úhly pohledu a střet civilizací. Britské Listy. 2003.Kauzy a příčiny: metafory politického chápání
Co nás zajímá
Kdo jsme? Co děláme? To jsou otázky, na které všichni zároveň neustále hledáme odpověď a zároveň se snažíme na ně zapomenout, popřípadě nalézt způsob, jak tuto odpověď, když ji nalezneme, zasunout do nějakého pavučinami opředeného koutku svého podvědomí.
Co nás zajímá. Britské Listy. 2002.Náboženství a demokracie
Konečně školné - jenže k čemu je dobré?
Pravé lži v televizi Nova