Lysky na severu

Lukeš D. Lysky na severu. Lidové Noviny. 2006;19(48).

Arthur Ransome (1884-1967) je českému čtenáři známý především příběhy o plachtících dětských dobrodruzích Vlaštovkách, Amazonkách a Klubu lysek. Autor měl dvě zamilované oblasti: jezera a hory na severovýchodě Anglie a řeky a moře v Anglii středovýchodní. V knize Lysky na severu plánoval poprvé umístit děj do obou těchto krajů. Bohužel se mu před smrtí knihu dokončit nepodařilo a my z ní máme dnes k dispozici jen asi padesátistránkový fragment. Angličtí redaktoři díla Arthura Ransoma se přesto rozhodli tento zlomek vydat a do knižního rozsahu jej doplnili několika Ransomovými povídkami (z nichž první také stála u základů nedokončeného románu) a obsáhlejší předmluvou o jeho práci a životě. Pro to všechno bude toto vydání českého překladu od vynikající Zory Wolfové jistě vítaným dodatkem do knihovniček všech milovníků Ransomova díla.
Pro všechny ostatní však bude půvab knihy mnohem méně očividný. Předmluvu i šest povídek z různých období Ransomova tvůrčího života je sice možné číst samostatně, ale zlomek plánovaného románu, v němž se Lysky vypraví na sever za dobrodružstvím, bude zajímat jen nadšence. Povídky svými náměty (i vyprávěním v pro Ransoma netypické první osobě) tak trochu připomínají Otu Pavla. Jsou plné nostalgie po zašlých časech, rybaření a vyprávění příběhů. Některé z nich jsou spíše pro dospělé a celkově v nich je méně plachtění než jsme od Ransomeho zvyklí. Line s z nich ale stejná nepřekonatelná touha po cestách do dálek, které nakonec stejně nacházíme v nás samotných. Škoda jen že se nacházejí v kýčovité omyvatelné obálce s obrázkem Lysek sedících kolem ohně, která navíc stojí v příkrém kontrastu k úsporným ilustracím autora i k obálce původního anglického vydání, jejíž obrázek nakladatelství Toužimský a Moravec z neznámého důvodu otisklo na zadní straně.
Praví fanoušci Ransomových příběhů ale jistě příliš času pohledem na obálku nestráví a okamžitě se ponoří do knihy samé. A budou za ni nakladatelství – navzdory všem estetickým výhradám k obalu - velice vděční. Dominik Lukeš, Norfolk, Anglie