Metaphor

Kauzy a příčiny: metafory politického chápání

Nevím! Zeptejte se mě jako lingvisty, zeptejte se mě jako občana, zeptejte se mě jako nedávného emigranta. Nevím, co si mám o Grossově aféře myslet. Rozhodně nevím, jaká je pravda, nevím, jestli by měl premiér rezignovat, nevím, jestli to poškozuje Českou republiku uvnitř i v zahraničí. Nevím. Mohu ale jako chlapec ze vsi naslouchat svému selskému rozumu, který mi dá spoustu věcí.

Lukeš D. Kauzy a příčiny: metafory politického chápání. Britské Listy. 2005.

Konečně školné - jenže k čemu je dobré?

Zavedení školného je jediným možným výsledkem současného směřování českých vysokých škol. V souvislosti se školným se ale často vyskytují velice mylné představy o jeho účelu a možném vlivu na kvalitu univerzit.
Lukeš D. Konečně školné - jenže k čemu je dobré? Britské Listy. 2002.

The marketplace in education: The multiplicity of metaphor in discourse

The introduction of marketplace-inspired thinking has been both praised and bemoaned by educational theorists, practitioners and the public for well over a century. What is much less widely understood, however, is that the marketplace metaphor appears in multiple guises which, albeit related through their source domain (vehicle), are often not cognitively or textually commensurable.
Lukeš D. The marketplace in education: The multiplicity of metaphor in discourse. University of Sheffield; 2007.

Markets, Local knowledge and Centralized Justice: Frame Negotiation in Educational Policy Discourse

Markets, Local Knowledge And Centralized JusticeLukeš D. Markets, Local knowledge and Centralized Justice: Frame Negotiation in Educational Policy Discourse. In: Language, Culture and Mind. Odense, Denmark; 2008.

Image Schemas in Second Language Learning and Instruction: A Case for a Multidisciplinary Approach

Image Schemas and Second Language AcquisitionLukeš D. Image Schemas in Second Language Learning and Instruction: A Case for a Multidisciplinary Approach. In: Image Schemas and Linguistic Relativity, Language Culture and Mind. Portsmouth; 2004.

Metaphors in Education

Metaphors in and of EducationLukeš D. Metaphors in Education. In: Metaphor @ UEA. University of East Anglia, Norwich; 2005.

Frame negotiation: From discourse strategies to conceptual structures

Abstract
One of the points of convergence for most cognitively-minded treatments of language today seems to be the concept of "frame". It appears in cognitive linguistics as well as other branches of language study in a variety of guises. Fillmore first used it to investigate the semantics of lexical items which was later extended by Lakoff into the concept of Idealized Cognitive Models. Some aspects of frames appear in the idea of "domain" as used by the conceptual metaphor theory.

Lukeš D. Frame negotiation: From discourse strategies to conceptual structures. In: International Cognitive Linguistics Conference. Krakow; 2007.
Syndicate content