religion

Střet fundamentalismů

Tariq Ali, The Clash of Fundamentalisms: Crusades, Jihads and Modernity, Verso: London, 2002

„V Boha jsem vlastně nikdy nevěřil,“ začíná první kapitola knihy Střet fundamentalismů britského novináře a spisovatele pakistánského původu Tariqa Aliho. Je to jedna ze snůšky knih snažící se vypořádat s islámem, které světu přinesl pozářijový rok 2002.

Lukeš D. Střet fundamentalismů. Britské Listy. 2003.

Náboženství a demokracie

Nedávná debata v Lidových noviných na téma Islám a demokracie nezačala dobře. Na první úskalí narazila už ve formulaci svého rámce.
Lukeš D. Náboženství a demokracie. Britské Listy. 2002.

Střet civilizací? Paradoxy rozvoje

Střet civilizací je dnes smutně aktuální problém. Dva tábory divizionistický a univerzalistický se snaží najít vysvětlení pro současnou situaci, kdy nenávist plane jasným plamenem na obou stranách světové barikády. Divizionisté (z nejrůznějších důvodů) říkají, že jde o nesmiřitelný problém vzájemně nesouměřitelných světů (ne nepodobný bojům s Ufony).

Lukeš D. Střet civilizací? Paradoxy rozvoje. Britské Listy. 2002.

The Millennium Bug of the Brain: Or a Small Treatise on the Importance of Nothing

As the computers did not grind to a halt a couple of nights ago, many brains did, overlooking freely, amidst the general hugging and welcoming each other into a new millennium, the fact that the new thousand years hasn’t started yet. And it will not for another 365 days.

Lukeš D. The Millennium Bug of the Brain: Or a Small Treatise on the Importance of Nothing. London; 2000.

O nesnášenlivosti jako kulturní slepotě

Jsou dvě "kultury". Na první Kulturu se chodíme dívat do divadla, na výstavy, nebo ji čteme v knihách. Proto ji také vyslovujeme s velkým ká. Druhý význam slova "kultura" už si velkou literu na začátku nevysloužil. To je ta kultura, kterou žijeme každý den. Ta obsahuje věci jako chování, zvyky, víru a pověry, každodenní rituály a nakonec i svou okázalejší sestřičku Kulturu.

Kultura je jako ledovec

Lukeš D. O nesnášenlivosti jako kulturní slepotě. Lidové Noviny. 1998;11(50).

Homosexualita a integrace

Submitted draft with original title:
Normální je nekouřit: Registrované partnerství, normálnost a pojmová integrace
Toto je úvaha o pojmové integraci, vyjasněme si ale hned na začátku jednu věc. Registrované partnerství je chvályhodná instituce a je ku podivu, že ateistické a poměrně liberální Čechy se nechaly hysterickými moralizujícími pánbíčkáři tak dlouho manipulovat.

Lukeš D. Homosexualita a integrace. Literární Noviny. 2005;16(50):7.
Syndicate content