philosophy

Petříčkovy symboly a limity filozofie

Mám Miroslava Petříčka rád. Je mi sympatický typ filozofie, který dělá i způsob jakým ho dělá. Těší mě i to, že se neodvrací od analýzy současné doby jako takové, na rozdíl od grekorománského staromilství typického pro většinu moderní české filozofie.

Lukeš D. Petříčkovy symboly a limity filozofie. Prague; 2001.

Limits of enlightenment rationality in the face of cultural relativism Biological universals, symbolic particulars and political discourse

This talk explores the conceptual underpinnings of cultural relativism and universalism. It presents examples of common issues raised in debates on cultural differences and outline a possible direction in which an analyst of universalist and relativist discourse might proceed.

Lukeš D. Limits of enlightenment rationality in the face of cultural relativism Biological universals, symbolic particulars and political discourse. University of East Anglia, Norwich; 2007.

Izomorfie jako heuristicko-filozofický problém

Jedním z největších problémů, se kterými se potýkají dnešní kognitivní vědy (od lingvistiky, psychologie až po umělou inteligenci), je spolehlivost studia výstupů lidského kognitivního systému. Základním a zřídka reflektovaným předpokladem je zde totiž jistá dávka izomorfie mezi strukturami, které lze objevit ve výstupním signálu (např.

Lukeš D. Izomorfie jako heuristicko-filozofický problém. In: Kognive 2006. Prague; 2006.

Epistemology of Educational Case Study

Lukeš D. Epistemology of Educational Case Study. In: British Educational Research Association Conference. Institute of Education, London; 2007.

Nikdy nebylo líp než …

Ze všech průpovídek o starých dobrých časech je snad nejvýstižnější tato: „Nostalgie není, co bývala.“ Silou tropu ilustruje intenzitu touhy po tom, co bylo. Tato touha má mnoho dimenzí, ke kterým se tu a tam rády vyslovují různé obory.

Lukeš D. Nikdy nebylo líp než …. Literární Noviny, Dok. revue 8. 2006;17(42):1.

Za obzory vědy

Submitted draft with original title:
 
Zamyšlení nad meditacemi o základech vědy
„Říká se, že objektivní jsou ty jevy, které jsou hodny zájmu vědy. Lépe by však bylo říci, že to jsou právě ty jevy, na jejichž poznání si věda může jakž takž činit názor.“ (s. 51) Nad tím, na co si věda může činit nárok se zamyslel Petr Vopěnka ve své nové knize Meditace o základech vědy.

Lukeš D. Za obzory vědy. Lidové Noviny. 2002;15(115):14.
Syndicate content